Skontaktuj się z nami:+48 662 225 112    [email protected] 

Zadławienia DPS

Z radością informujemy, że w dniu 9 sierpnia 2019 roku w Domu Pomocy Społecznej w Krakowie przy ul. Krakowskiej 55 wykonano pierwszą w kraju skuteczną akcję ratunkową osoby zadławionej z wykorzystaniem LifeVac.

Dom Pomocy Społecznej jest miejscem, w którym przebywają głównie osoby starsze a wśród osób powyżej 75 roku życia zadławienia są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów.

Skutkiem zadławienia jest głównie niedokładne przeżuwanie jedzenia, ale ryzyko to znaczne wzrasta w przypadku zaburzeń neurologicznych. Należą do nich:

stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, porażenie mózgowe, urazy mózgu, paraliż, dystrofia mięśniowa, wylew i stwardnienie zanikowe boczne, również mogą stanowić zagrożenie ze względu na dysfagię. 

W krakowskim DPS doszło do wypadku, na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Mieszkanka ciesząc się posiłkiem nagle zaczęła dławić się jedzeniem. Personel zareagował bardzo szybko, stosując protokół pierwszej pomocy, jednak bez rezultatu. Opiekun chwycił za LifeVac, który momentalnie usunął przeszkodzę z dróg oddechowych kobiety.

,,Nie spodziewałam się, że urządzenie będzie działać tak dobrze- przerosło to nasze oczekiwania" -powiedział opiekun

 Stan poszkodowanej jest dobry, nie została hospitalizowana. LifeVac Polska życzy dużo zdrowia.