Skrót 3xP może kojarzyć się z technikami biznesowymi, logistycznymi, podatkowymi i innymi, które w jakiś sposób mogą mieć pozytywny wpływ na podejmowane przez nas działania. Jest jednak taka zasada 3xP, która może okazać się najważniejszą i najlepiej wykorzystaną w Twoim życiu. Mowa o tej w stylu LifeVac!
LifeVac to opatentowane urządzenie opracowane w celu udrażniania dróg oddechowych w przypadku zadławienia. Jest wykorzystywane jako uzupełnienie standardowej procedury pierwszej pomocy w sytuacji, gdy ta nie przynosi pożądanego skutku.
LifeVac możesz zastosować u:
Zgodnie z definicją, zadławienie to niedrożność dróg oddechowych przez ciało obce. Jest jednym ze stanów nagłego zagrożenia zdrowia i życia, które wymaga szybkiej interwencji - udzielenia pierwszej pomocy. Najprościej mówiąc jest to sytuacja, kiedy drogi oddechowe zostają całkowicie zatkane, uniemożliwiając lub ograniczając zdolność osoby do oddychania.
W przypadku dorosłych najczęstszą przyczyną zadławień jest:
Jeśli chodzi o dzieci, ryzyko zadławienia jest znacznie większe niż u dorosłych. Pojawia się również więcej potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
Podobnie jak w przypadku dorosłych, duża część zadławień występuje w trakcie posiłku, w wyniku:
Jednak ogromny udział w zadławieniach u dzieci mają trafiające do buzi drobne przedmioty (które ostatecznie okazują się nie takie małe, w porównaniu z tchawicą o średnicy jedynie 7mm!), takie jak:
Wyróżnić można 2 rodzaje zadławień:
W przypadku zadławienia lekkiego (inaczej zadławienia częściowego lub zakrztuszenia) objawami są:
Zadławienie ciężkie (całkowite) charakteryzuje się:
LifeVac to urządzenie wykorzystywane w przypadku zadławienia. Jego działanie polega na zassaniu ciała obcego z dróg oddechowych poszkodowanego, umożliwiając wyprowadzenie go na zewnątrz. Jest ono nieinwazyjne i bezpieczne - jego użycie nie wymaga umieszczenia żadnego elementu w ustach czy drogach oddechowych.
Czynność powtarzaj do 5 razy (za każdym razem sprawdzając, czy drogi oddechowe nie zostały udrożnione).
Jeśli ciało obce nie zostało jednak usunięte i poszkodowany nie oddycha, należy przystąpić do RKO, czyli resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
RKO wykonuje się, gdy poszkodowany jest nieprzytomny oraz nie oddycha.
Jeśli pod ręką mamy maseczkę do sztucznego oddychania, wdechy ratownicze należy wykonywać z jej użyciem - zabezpiecza przed wydzielinami i minimalizuje ona ryzyko infekcji.
Schematy tworzone są, aby ułatwiać nam podstawowe i bardziej skomplikowane czynności. Jedni je doceniają, inni schematycznego postępowania wręcz nienawidzą. Bywają jednak takie, które powinniśmy szczególnie doceniać, i których powinniśmy się trzymać niezależnie od preferencji, a szczególnie te, które mogą uratować ludzkie życie. PRZYŁÓŻ – PRZYCIŚNIJ – POCIĄGNIJ. Wykorzystaj zasadę 3xP z LifeVac - dzięki niej możesz sprawić, że czyjeś serce znowu zacznie bić!