Skontaktuj się z nami:+48 662 225 112    [email protected] 

Bez wątpienia każdy rodzic, opiekun czy nauczyciel pragnie dbać o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jakważna jest znajomość pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, takich jak zadławienie. Właśnie dlatego warto poznać odpowiednie techniki postępowania, które mogą uratować życie naszego dziecka.

Jakie są przyczyny zadławienia u dzieci?

Zadławienie może wystąpić zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci. Przyczyną tego zjawiska jest najczęściej przypadkowe połknięcie przedmiotów, takich jak monety, guziki czy kawałki zabawek. Zadławienia mogą również wynikać z nieprawidłowego przełykania pokarmów, na przykład podczas jedzenia na stojąco, mówienia z pełnymi ustami czy śmiechu. Warto pamiętać, że zagrożenie zadławieniem jest tym większe, im młodsze jest dziecko - niemowlęta i małe dzieci często badają otoczenie poprzez wkładanie różnych przedmiotów do ust.

Pierwszym krokiem w udzieleniu pomocy jest właściwe rozpoznanie sytuacji. Objawy zadławienia mogą być różne, jednak najbardziej charakterystyczne z nich to duszenie się, kaszel, chrypka, sinica warg i twarzy, a także trudności z oddychaniem. W przypadku niemowląt warto zwrócić uwagę na niepokój, płacz oraz niezdolność do ssania. Jeśli zauważymy u dziecka którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Jakie są techniki udzielania pierwszej pomocy przy zadławieniu u dzieci?

W przypadku zadławienia ważne jest szybkie i właściwe działanie. W zależności od wieku dziecka stosujemy różne metody postępowania. U niemowląt poniżej pierwszego roku życia należy położyć je na przedramieniu twarzą w dół, tak aby głowa była niżej niż tułów. Następnie należy pięciokrotnie uderzyć je dłonią między łopatkami. Jeśli to nie przyniesie efektu, warto spróbować pięciokrotnego ucisku na mostek.

U starszych dzieci można zastosować tzw. manewr Heimlicha. Polega on na obejściu dziecka od tyłu i ułożeniu dłoni w formie pięści na jego brzuchu, tuż powyżej pępka. Drugą ręką obejmujemy pięść i wykonujemy energiczne uciski w górę i ku sobie. Manewr ten powtarzamy do momentu wydostania się ciała obcego z dróg oddechowych dziecka.